Autor Téma: Rekonstrukce západní hranice Moravy (NÁVOD)  (Přečteno 1469 krát)

Říjen 26, 2014, 11:48:27 dopoledne
Přečteno 1469 krát

pavucinecNM

• Information
  • Newbie
  • Administrator
    • Zobrazit profil
Zdravím všechny.

Možná jste si všimli že existuje jediný záznam západomoravské hranice v vektorovém formátu. Jsou jím hranice udělané Ojinem pro potřeby mapky k vyvěšování moravských vlajek.

Tento soubor velmi často využívám v různých mapových grafikách na Naší Moravě. Jediný kdo nás kritizuje za nepřesnost hranice je Jura Vaňáček.

Přiznávám není přesná. Jura má opravdu skvělé podklady. Bohužel tyto podklady jsou v *.JPG což není formát vhodný pro zpracování GEODAT. To znamená že jeho práce je pro elektronické využití a další zpracování téměř bezcenná.

Naštěstí se ukázalo že moravská hranice je dnes přibližně z 95% stále v mapách a to v podobě tzv. UTZ. (ÚZEMNĚ TECHNICKÝCH JEDNOTEK). Tento fakt otvírá cestu k mnohem rychlejší rekonstrukci.

Pokud by se někdo chtěl vrhnout do přesné rekonstrukce západní hranice Moravy přikládám přesný návod, původně psaný pro Juru Vaňáčka. Vyzval jsem jej totiž ať jako kritik přiloží ruku k dílu, protože tato práce je extrémně zdlouhavá. Ten teď na to ale nemá čas.

Zájemcům doporučuji začít od jihu. Začal jsem dnes od severu a mám přibližně 10km. Zahrňte prosím i ty nejmenší niance.

Konzultace, dotazy a podpora zde v tomto tématu nebo na nasamorava@gmail.com. Pokud mi vubec někdo pošle nějaké useky tak je zveřejním abychom svoji činnost nedublovali.

Zpřesněná hranice posléze bude využita pro nové spočítání rozlohy Moravy (posléze bude využito v propagačních materiálech aby byly nenapadnutelné co se týče faktických chyb), možnou budoucí android aplikaci "Su na Moravě?" a zpřesnění údajů o procentuálním podílu území Moravy na území některých krajů.

Návod zde:

Březen 17, 2015, 11:45:47 odpoledne
Odpověď #1

JiriVanacek

• *
  • Information
  • Newbie
    • Zobrazit profil
1) Tvoje číslo 95 % neodpovídá realitě. Podél zemské hranice je spousta katastrů, přičemž fůře z nich byly změněny hranice, takže se již se zemskou hranicí neshodují. Všiml sis třeba toho, jakým způsobem byly narovnány katastrální hranice uvnitř obce Herálec?. O něco méně byly upraveny v obci Svratka. Také Cikháj má pozměněné hranice. A těch katastrů je opravdu fůra.

2) Nehodlám se spokojit s jinou mapou než je mapa katastrální. Schválně jsem si pustil GoogleEarth, ale nikde v něm nevidím žádné hranice parcel. Využívám také občas aplikaci Microstation Powerdraft, do níž musím načítat bitmapy. A nevšiml jsem si, že bych do ní mohl načítat nějakou googlovskou mapu.