Autor Téma: Obrana hranic Moravy  (Přečteno 3549 krát)

17. Květen 2014, 14:12:04
Přečteno 3549 krát

pavucinecNM

 • *****
 • Information
 • Nováček
 • Administrátor
 • Příspěvků: 44
  • Zobrazit profil
Taky vás nadzvedne když do Čech strkají z Moravy místa které do Čech nikdy nepatřily?

Já se takto posledně nadzvedl při výletu na Kralický Sněžník.

Projekt dohaje.cz tam poskytuje svého mobilního průvodce pomocí QR code v kterém klamavě píší že je zajímavé že řeka Morava historicky pramení v Čechách.

Můžou za to kraje kterými smazali zemskou hranici. Jenže o necelý kilometr dál na západ pod Sněžníkem je hezký trojmezný kámen (III/70) který vymezuje právě Čechy, Moravu a Polsko (Kladsko). A o kterém se to všeobecně ví.

Tak jsem se neudržel a napsal jim na: http://www.dohaje.cz/stezky/326/3929

Citace
Radek Král u zastavení Pramen řeky Moravy

Máte tam chybu! MORAVA nepramení a nikdy nepramenila v Čechách. Nyní pramení v Pardubickém kraji. Což nejsou automaticky Čechy. Morava tvoří přibližně 15% území Pardubického kraje. Právě proto je ve znaku Pardubického kraje moravská orlice. Morava je na Kralickém Sněžníku vyznačena hraničním kamenem III/70.(1) Jeho umístění odpovídá hranicím Moravy podle Císařských otisků katastru.(2) i 2. vojenskému mapování Rakouska. Skutečná hranice (nikoliv současná krajská) tedy vede cca 500 metrů západně od pramene a koryta Moravy

Tak si to spravte! Nejl=pe i na té adrese co vyskočí po načtení QR code přímo na Sněžníku: http://m.taggmanager.cz/3929

(1) http://zdeneksmida.bloger.cz/ZAJIMAVOSTI-ROZHLEDY-NAVRATY/Masiv-Kralickeho-Snezniku-drsne-hranicni-hrebenovky-s-pohadkovymi-vyhledy
(2) http://archivnimapy.cuzk.cz/com/3311-1/3311-1-001_index.html (otisk č.1)
(3) http://mapy.cz/#!x=16.847631&y=50.205831&z=13&l=5&t=s&d=user_16.849424%2C50.205821%2CDoln%C3%AD%20Morava%2C%20okres%20%C3%9Ast%C3%AD%20nad%20Orlic%C3%AD~Pramen%20Moravy_1

http://www.nasamorava.eu

Paradoxní je že tady to mají korektně: http://www.dohaje.cz/stezky/91/1120 Jenže pod Snežníkem se načítá ta problematická verze.

Napíšu jim ještě na email. Pokud to neopraví udělám vlastní informační stránku v jejich stylu a přelepím jejich odkazovací QR code svým QR code na svoji stránku s pravdivou informací. Jejich značení není zákonem nijak chráněno...

Chodíte někdo pravidelně na Sněžník? Bude mi trvat přinejmenším pár měsíců než se tam dostanu abych vylepil pravdivou verzi pokud to neopraví... S někým místním by to šlo rychleji.

25. Říjen 2014, 23:57:21
Odpověď #1

pavucinecNM

 • *****
 • Information
 • Nováček
 • Administrátor
 • Příspěvků: 44
  • Zobrazit profil
Tak konec dobrý, všechno dobré.

Text byl na Kralickém Sněžníku změněn. Vyžádalo si to ale poměrně odbornou argumentaci.


Jak to probíhalo si můžete přečíst na těchto odkazech. Nakonec zabralo až když jsem o tom napsal na Našu Moravu na facebooku a vyzval fanoušky k pár emailům paní co přestala komunikovat. Každopádně byla ale i tak ochotná a doufám že na slíbenou aktualizaci kterou jsem ji připomínal opravdu jen zapoměla :)

http://www.dohaje.cz/stezky/326/3929
https://www.facebook.com/Nasa.Morava/posts/10152742246841460?comment_id=10152742261451460&offset=0&total_comments=318. Leden 2015, 07:34:06
Odpověď #2

Tonda

 • *****
 • Information
 • Nováček
 • Hlavní moderátor
 • Příspěvků: 37
  • Zobrazit profil
« Poslední změna: 18. Leden 2015, 13:40:29 od Tonda »

24. Září 2015, 09:37:54
Odpověď #3

pavucinecNM

 • *****
 • Information
 • Nováček
 • Administrátor
 • Příspěvků: 44
  • Zobrazit profil
Narazil jsem na stejnou neštastnou formulaci o Čechách na stránce: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/K-pramenu-reky-Moravy.aspx

Citace
Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.
Pod vrcholem Králického Sněžníku začíná pramenit řeka Morava. Je často považována za tepnu Moravy, přitom je zajímavé , že na historickém území Moravy nezačíná ani nekončí. Pramení v severovýchodním cípu Čech pod vrcholkem Králického Sněžníku, odkud protéká napříč severní, střední a jižní Moravou a posléze splývá až na slovenském území pod Děvínem s vodami Dunaje.

K nejzajímavějším partiím při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Jde však o hydrograficky (tedy vodopisně) pozoruhodné území i z jiných hledisek.

Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny.

Při pohledu z vrcholu i od pramene Moravy zaujme kuželovitý vrcholek na konci západního (hraničního) hřbetu pohoří. Nazývá se Klepý nebo Klepáč (údajně podle sypajících se "klapajících" kamenů při chůzi), polští sousedé mu výstižně říkají Trójmorski Wierch – Trojmořský vrch. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří. Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení "střecha Evropy".

Tak jsem jim tam nahlásil chybu a odkázal již tady na dříve zmíněnou diskuzi nad stránkami dohaje.cz.

Víte, jsem dalece od toho abych všude viděl protimoravská spiknutí jak někteří. Ale to že informace "pramení v Čechách" bude místo přepsání na "pramení na Moravě" prostě smazána mě nenapadlo. Opravdu je něco tak špatného už i na tom kde Morava pramení když to není zrovna v Čechách? Viz. nová citace ze stránkek kde úsek o zemské příslušnosti pro jistotu chybí.

Doporučuji všem zajít na stránku: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/K-pramenu-reky-Moravy.aspx a vpravo dole použít "nahlásit neaktualní obsah" a napsat jim vzkaz co si o tom myslíte.

Citace
Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.

Pod vrcholem Králického Sněžníku začíná pramenit řeka Morava. (--- Zmínka o zemské příslušnosti pro jistotu smazána ---)

K nejzajímavějším partiím při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Jde však o hydrograficky (tedy vodopisně) pozoruhodné území i z jiných hledisek. Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny.

Při pohledu z vrcholu i od pramene Moravy zaujme kuželovitý vrcholek na konci západního (hraničního) hřbetu pohoří. Nazývá se Klepý nebo Klepáč (údajně podle sypajících se "klapajících" kamenů při chůzi), polští sousedé mu výstižně říkají Trójmorski Wierch – Trojmořský vrch. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří.

Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení "střecha Evropy".« Poslední změna: 25. Září 2015, 10:06:48 od pavucinecNM »