Autor Téma: Karel Kryl - Jsem Moravan  (Přečteno 325 krát)

Září 08, 2016, 05:30:18 odpoledne
Přečteno 325 krát

pavucinecNM

• Information
  • Newbie
  • Administrator
    • Zobrazit profil
Často se vyrojí diskuze jak to vlastně bylo s Krylem a jeho blízkosti k moravské identitě. Po četbě knihy jeho textů z počátku 90. let "Země Lhostejnost" jsem si jist že zcela jistě sítil silné vazby na Moravu. Před užíváním Kryla jako jednoho z příkladů moravské národnosti jsem ale vždy varoval. Jeho často citovaná slova že kvůli moravské národnosti ještě nemusí být zločincem postrádala primární zdroj. Našel jsem ho a přepsal do textové podoby. Nic jiného než scan z "Moravské demoracie" z března 1995 dnes nemáme a ten scan nikdo nevygooglí. Google samozřejmě neumí indexovat text na obrázcích a navíc text článku je i tak špatně čitelný.

Moravská demokracie - Březen 1995

Citace
Vzpomínka na Karla Kryla - Čechoslovák a Moravan

3.března 1996 uplynuly již neuvěřitelné dva roky od doby, kdy v pasovské nemocnici zemřel na selhání srdce ve věku necelých 50 let básník,zpěvák, kytarista, skladatel a textař Karel Kryl, vlastenec vpravdě československý ale i moravský, rodák z Kroměříže. Později bydlel s rodiči a sourozenci v Novém Jíčíně. O první rozhlasové nahrávky jeho písniček se v šedesátých letech postarala Ostrava. Nemá smysl si na stránkách novin bez hudby připomínat texty jeho stále živých a mladými lidmi hraných písní jako např. Bratříčku zavírej vrátka, Jeřabiny, Pieta, Veličenstvo kat, Bratři, Anděl, Pasážová revolta, Rakovina, Jedna židle přebývá, Strejček Strach a teta Obava aj. A nemá už vůbec smysl si připomínat že prezident Václav Havel nedokázal tehdy Karlu Krylovi jít v Praze-Břevnově na pohřeb, protože mu nedávno pokrytecky udělil posmrtnou medaili k 28. říjnu… Čtenářům Moravské demokracie chceme spíše připomenout dnes již málo známe dva názory Karla Kryla, které vyslovil při svém pobytu na rodné Moravě - v Kroměříži v červenci 1991 a v Brně v srpnu 1992.

"Pokud se tady v této zemi něco nestane s mozkem a duší lidí - a teď se vracíme velice přesně do Kroměříže - že se nestane nic, ani když opraví arcibiskupský zámek a sochy"
"Když chci svou národnost, svou moravskou národnost, ještě nemusím být zločincem. Chci být jen Moravanem! To jsem řekl již před dvěma lety, dřív než někoho napadlo že se budeme dělit"

Tolik tedy Karel Kryl. Važme si i v dalších letech odkazu tohoto vzácně statečného člověka a moudrého umělce, buřiče ke slušnosti v politice a ve stazích mezi lidmi a národy.

P.H.Svoboda

Text byl nalezen na:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%A1_n%C3%A1rodnost

Odkaz zdroje vede na obrázek: http://archive.is/20120529130647/img193.imageshack.us/img193/8254/karelkryl.jpg

Pro jeho unikátnost obrázek vkládám i do přílohy tohoto vlákna.

Co se validity zdroje týka jsem stále na pochybách. Jde o medium čistě moravské. Pravda, česká media by takovou zprávu těžko přinesla. Zejména kvuli kladbě nad moravským tématem i samotným Krylem v závěru jeho života pro jeho kontrovernzní názory. Přesto doporučuji být maximálně obezřetný v užívání tohoto argumentu protože skutečně jiný zdroj této informace neexistuje. Nejlepší by bylo kontaktovat autora a ověřit fakta jeho osobní výpovědí, či výpovědí někoho kdo byl těmto slovům přítomen. Neznáte někdo autora? Napište!

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?