Autor Téma: Telegraficky ze Slezska  (Přečteno 967 krát)

Říjen 20, 2015, 09:40:28 odpoledne
Přečteno 967 krát

pavucinecNM

  • *****
  • Information
  • Newbie
  • Administrator
  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
V našem bratrském Slezsku se za pár dní stalo několik zajimavých věcí. Přinášíme v telegrafickém přehledu.

Polské volební právo zaručuje německé menšině ve Slezsku mít své zástupce v Sejmu bez ohledu na volební výsledek. Toto právo pro sebe žádali i Slezané v roce 1997, avšak u konečné instance Soudu pro Lidská práva ve Štrasburku neuspěli. Před nadcházejícími volbami do Sejmu vznikla iniciativa "Sjednoceni pro Slezsko" kde se na společnou kandidátku byli pozváni i zástupci "Hnutí za slezskou autonomii". Polští politici prohlašují že Slezané za "Hnutí" by v takovém případě měli deklarovat německou národnost. Další apelují rovnou na změnu právní úpravy aby takovéto "zneužití" vyjímky v polském volebním systému nebylo možné.

http://niezalezna.pl/70715-sejm-czlonkowie-ras-na-listach-mniejszosci-niemieckiej

Kandidát do polského senátu Bartłomiej Morawski (PIS) se slovy "Tady je Polsko! Oktobrfest jste měli včera!" agresivně přerušil pěvecký výstup v němčině dvou 16letých zpěváků v obci Krapkowice. Německé měnšinové organizace na Opolsku se proti výstupu ohradily s tím že Polsko bylo dříve tolerantní zemí a že polská ústava naopak zaručuje právo udržovat menšinám jejich kulturní život. Pěvěcký výstup již pro otřes zpěváků nebyl dokončen.

http://wyborcza.pl/1,75478,19045814,kandydat-pis-przerwal-wystep-zespolu-mniejszosci-niemieckiej.html

Po několika letech bude obnoven železniční provoz mezi oběma částmi Slezska podél česko-polské hranice. Dojde konkrétně k obnovení provozu na trase Bohumín - Chałupki, přičemž některé vlaky mají být vedeny až z Katowic. Dojde také k odnovení provozu mezi oběma částmi Těšína a to po sedmileté odstávce. Napojení od 13.12.2015 iniciovaly polské samosprávy které si slibují větší propojení Slezska s Evropou.

https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/novinove-clanky/34400-ceske-a-slezske-drahy-zbouraly-hranici.html
There are no comments for this topic. Do you want to be the first?