Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - pavucinecNM

Stran: [1] 2 3
1
Moravská národnost a identita / Karel Kryl - Jsem Moravan
« kdy: Září 08, 2016, 05:30:18 odpoledne »
Často se vyrojí diskuze jak to vlastně bylo s Krylem a jeho blízkosti k moravské identitě. Po četbě knihy jeho textů z počátku 90. let "Země Lhostejnost" jsem si jist že zcela jistě sítil silné vazby na Moravu. Před užíváním Kryla jako jednoho z příkladů moravské národnosti jsem ale vždy varoval. Jeho často citovaná slova že kvůli moravské národnosti ještě nemusí být zločincem postrádala primární zdroj. Našel jsem ho a přepsal do textové podoby. Nic jiného než scan z "Moravské demoracie" z března 1995 dnes nemáme a ten scan nikdo nevygooglí. Google samozřejmě neumí indexovat text na obrázcích a navíc text článku je i tak špatně čitelný.

Moravská demokracie - Březen 1995

Citace
Vzpomínka na Karla Kryla - Čechoslovák a Moravan

3.března 1996 uplynuly již neuvěřitelné dva roky od doby, kdy v pasovské nemocnici zemřel na selhání srdce ve věku necelých 50 let básník,zpěvák, kytarista, skladatel a textař Karel Kryl, vlastenec vpravdě československý ale i moravský, rodák z Kroměříže. Později bydlel s rodiči a sourozenci v Novém Jíčíně. O první rozhlasové nahrávky jeho písniček se v šedesátých letech postarala Ostrava. Nemá smysl si na stránkách novin bez hudby připomínat texty jeho stále živých a mladými lidmi hraných písní jako např. Bratříčku zavírej vrátka, Jeřabiny, Pieta, Veličenstvo kat, Bratři, Anděl, Pasážová revolta, Rakovina, Jedna židle přebývá, Strejček Strach a teta Obava aj. A nemá už vůbec smysl si připomínat že prezident Václav Havel nedokázal tehdy Karlu Krylovi jít v Praze-Břevnově na pohřeb, protože mu nedávno pokrytecky udělil posmrtnou medaili k 28. říjnu… Čtenářům Moravské demokracie chceme spíše připomenout dnes již málo známe dva názory Karla Kryla, které vyslovil při svém pobytu na rodné Moravě - v Kroměříži v červenci 1991 a v Brně v srpnu 1992.

"Pokud se tady v této zemi něco nestane s mozkem a duší lidí - a teď se vracíme velice přesně do Kroměříže - že se nestane nic, ani když opraví arcibiskupský zámek a sochy"
"Když chci svou národnost, svou moravskou národnost, ještě nemusím být zločincem. Chci být jen Moravanem! To jsem řekl již před dvěma lety, dřív než někoho napadlo že se budeme dělit"

Tolik tedy Karel Kryl. Važme si i v dalších letech odkazu tohoto vzácně statečného člověka a moudrého umělce, buřiče ke slušnosti v politice a ve stazích mezi lidmi a národy.

P.H.Svoboda

Text byl nalezen na:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%A1_n%C3%A1rodnost

Odkaz zdroje vede na obrázek: http://archive.is/20120529130647/img193.imageshack.us/img193/8254/karelkryl.jpg

Pro jeho unikátnost obrázek vkládám i do přílohy tohoto vlákna.

Co se validity zdroje týka jsem stále na pochybách. Jde o medium čistě moravské. Pravda, česká media by takovou zprávu těžko přinesla. Zejména kvuli kladbě nad moravským tématem i samotným Krylem v závěru jeho života pro jeho kontrovernzní názory. Přesto doporučuji být maximálně obezřetný v užívání tohoto argumentu protože skutečně jiný zdroj této informace neexistuje. Nejlepší by bylo kontaktovat autora a ověřit fakta jeho osobní výpovědí, či výpovědí někoho kdo byl těmto slovům přítomen. Neznáte někdo autora? Napište!

2
Světové dění / Telegraficky ze Slezska
« kdy: Říjen 20, 2015, 09:40:28 odpoledne »
V našem bratrském Slezsku se za pár dní stalo několik zajimavých věcí. Přinášíme v telegrafickém přehledu.

Polské volební právo zaručuje německé menšině ve Slezsku mít své zástupce v Sejmu bez ohledu na volební výsledek. Toto právo pro sebe žádali i Slezané v roce 1997, avšak u konečné instance Soudu pro Lidská práva ve Štrasburku neuspěli. Před nadcházejícími volbami do Sejmu vznikla iniciativa "Sjednoceni pro Slezsko" kde se na společnou kandidátku byli pozváni i zástupci "Hnutí za slezskou autonomii". Polští politici prohlašují že Slezané za "Hnutí" by v takovém případě měli deklarovat německou národnost. Další apelují rovnou na změnu právní úpravy aby takovéto "zneužití" vyjímky v polském volebním systému nebylo možné.

http://niezalezna.pl/70715-sejm-czlonkowie-ras-na-listach-mniejszosci-niemieckiej

Kandidát do polského senátu Bartłomiej Morawski (PIS) se slovy "Tady je Polsko! Oktobrfest jste měli včera!" agresivně přerušil pěvecký výstup v němčině dvou 16letých zpěváků v obci Krapkowice. Německé měnšinové organizace na Opolsku se proti výstupu ohradily s tím že Polsko bylo dříve tolerantní zemí a že polská ústava naopak zaručuje právo udržovat menšinám jejich kulturní život. Pěvěcký výstup již pro otřes zpěváků nebyl dokončen.

http://wyborcza.pl/1,75478,19045814,kandydat-pis-przerwal-wystep-zespolu-mniejszosci-niemieckiej.html

Po několika letech bude obnoven železniční provoz mezi oběma částmi Slezska podél česko-polské hranice. Dojde konkrétně k obnovení provozu na trase Bohumín - Chałupki, přičemž některé vlaky mají být vedeny až z Katowic. Dojde také k odnovení provozu mezi oběma částmi Těšína a to po sedmileté odstávce. Napojení od 13.12.2015 iniciovaly polské samosprávy které si slibují větší propojení Slezska s Evropou.

https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/novinove-clanky/34400-ceske-a-slezske-drahy-zbouraly-hranici.html3
Projekty / Re:Obrana hranic Moravy
« kdy: Září 24, 2015, 09:37:54 dopoledne »
Narazil jsem na stejnou neštastnou formulaci o Čechách na stránce: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/K-pramenu-reky-Moravy.aspx

Citace
Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.
Pod vrcholem Králického Sněžníku začíná pramenit řeka Morava. Je často považována za tepnu Moravy, přitom je zajímavé , že na historickém území Moravy nezačíná ani nekončí. Pramení v severovýchodním cípu Čech pod vrcholkem Králického Sněžníku, odkud protéká napříč severní, střední a jižní Moravou a posléze splývá až na slovenském území pod Děvínem s vodami Dunaje.

K nejzajímavějším partiím při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Jde však o hydrograficky (tedy vodopisně) pozoruhodné území i z jiných hledisek.

Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny.

Při pohledu z vrcholu i od pramene Moravy zaujme kuželovitý vrcholek na konci západního (hraničního) hřbetu pohoří. Nazývá se Klepý nebo Klepáč (údajně podle sypajících se "klapajících" kamenů při chůzi), polští sousedé mu výstižně říkají Trójmorski Wierch – Trojmořský vrch. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří. Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení "střecha Evropy".

Tak jsem jim tam nahlásil chybu a odkázal již tady na dříve zmíněnou diskuzi nad stránkami dohaje.cz.

Víte, jsem dalece od toho abych všude viděl protimoravská spiknutí jak někteří. Ale to že informace "pramení v Čechách" bude místo přepsání na "pramení na Moravě" prostě smazána mě nenapadlo. Opravdu je něco tak špatného už i na tom kde Morava pramení když to není zrovna v Čechách? Viz. nová citace ze stránkek kde úsek o zemské příslušnosti pro jistotu chybí.

Doporučuji všem zajít na stránku: http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/K-pramenu-reky-Moravy.aspx a vpravo dole použít "nahlásit neaktualní obsah" a napsat jim vzkaz co si o tom myslíte.

Citace
Králickému Sněžníku, přes nějž přechází hlavní evropské rozvodí, se právem říká střecha Evropy. Pod vrcholem v nadmořské výšce 1 380 m vyvěrá pramen řeky Moravy, upravený jako studánka.

Pod vrcholem Králického Sněžníku začíná pramenit řeka Morava. (--- Zmínka o zemské příslušnosti pro jistotu smazána ---)

K nejzajímavějším partiím při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů. Jde však o hydrograficky (tedy vodopisně) pozoruhodné území i z jiných hledisek. Oficiální pramen Moravy se nachází blízko pod vrcholem pohoří a patří k častým cílům návštěvníků vrcholu Králického Sněžníku. Odtud bystřina stéká příkrým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá i na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny.

Při pohledu z vrcholu i od pramene Moravy zaujme kuželovitý vrcholek na konci západního (hraničního) hřbetu pohoří. Nazývá se Klepý nebo Klepáč (údajně podle sypajících se "klapajících" kamenů při chůzi), polští sousedé mu výstižně říkají Trójmorski Wierch – Trojmořský vrch. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří.

Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení "střecha Evropy".
4
Moravský jazyk a jazykový koutek / Re:Kodifikaca moravského jazyka
« kdy: Září 24, 2015, 09:16:52 dopoledne »
No pokud vím jejich stránky už jsem funkční nějakou dobu neviděl. Vrchol těchto aktivit byl tak v letech 2006 - 2009. Doporučil bych spíše najit si svůj oblíbený moravský dialekt a ten nastudovat. Hodně o dialektech a jazycich vědí a mohli by pomoct (pokud budou chtít):


5
Projekty / Personalistika: Lidé kteří chybí moravskému hnutí
« kdy: Říjen 29, 2014, 09:05:47 odpoledne »
Kdysi jsem se zamýšlel nad tím jak se posunout dál...

A došlo mi že zkrátka nemáme některé kádry. K tomuto závěru mě přivedl pohled na činnost spolku a nyní strany "Žít Brno".

Zformovali velice kompaktní skupinu snad jedněch z nejlepších lidí a dobrovolníků které lze nyní v Brně nalézt.

Jeden příklad za všechny od jejich "marketéra":

http://www.markething.cz/jak-bohemsti-recesiste-v-brne-k-mandatum-prisli

Došel jsem tedy k tomuto "head-huntig" listu. Tož co nevíte o někom? Má někdo cesty jak poptávku po těchto dobrovolnících zainzerovat například na nástěnkách VŠ (nejspíše Brno, Olomouc, Ostrava)?

Citace
Hledáme:
Programátor - vytváření databází a automatické zpracování údajů z volně dostupných dat na serverech veřejné správy. X programátor jednoduchých aplikací pro Android.

Ekonom - se zaměřením na výběr daní a problematiku rozpočtového určení daní.

Specialista na evropské fondy - znalosti o regionálních operačních programech

Pravník - problematika lidských práv, ustavní právo, orientace v legislativním procesu.

Překladatel - Němčina, zpracování materiálů o fungování přerozdělení daní v Německu, pravomoce spolkových zemi. Výhodou ekonomické nebo právní znalosti.

Grafik - vektorová propagační grafika

Web designer - budoucí projekt "neříkejte naší zemi Čechy", možná inspirace www.picoloneexistuje.cz

Copywriter


6
Projekty / Počet obyvatel Moravy 1.1.2014 -zjištěno!
« kdy: Říjen 26, 2014, 02:26:40 odpoledne »
ČSÚ samozřejmě nikdy nevydává údaje za země, ale pouze za kraje a jiné dnes platné jednotky.

Protože jsem byl u grafiky "Sasko vs. Morava" kritizován za možné nepřesnosti co se týče počtu obyvatel Moravy, požádal jsem Ojina jestli by mohl tento údaj za samotnou Moravu (bez enkláv a Slezska) zpracovat. Velmi mu děkuji za výsledek a chtěl bych se s Vámi o tento jeho výzkum podělit.

Mám totiž dojem že příliš často někteří Moravané šermují v diskuzích historii, aniž bychom díky ignorování existence Moravy vůbec věděli kolik má naše země obyvatel.

Morava tedy má k 1.1.2014: cca 3125407 obyv.

Metodika popsána autorem zde:
 
Citace
Stav je k 1. 1. 2014, u obcí na hranicích jsem použil poměrné rozdělení
podle dat o částech obcí z roku 2001, u těch částí obcí, které nejsou
samostatnou jednotkou a půlí je hranica, jsem udělal kvalifikovaný odhad
části přináležící do dané země. Takže z toho plyne, že Morava má zhruba
3125407 obyvatel.

Soubor s výpočtem a podklady ke stažení zde: http://m.uloz.to/xSDXLbjJ/struktura-uzemi-cr-2014-xlsx

Ještě jednou velké díky OJINOVI!

7
Projekty / Rekonstrukce západní hranice Moravy (NÁVOD)
« kdy: Říjen 26, 2014, 11:48:27 dopoledne »
Zdravím všechny.

Možná jste si všimli že existuje jediný záznam západomoravské hranice v vektorovém formátu. Jsou jím hranice udělané Ojinem pro potřeby mapky k vyvěšování moravských vlajek.

Tento soubor velmi často využívám v různých mapových grafikách na Naší Moravě. Jediný kdo nás kritizuje za nepřesnost hranice je Jura Vaňáček.

Přiznávám není přesná. Jura má opravdu skvělé podklady. Bohužel tyto podklady jsou v *.JPG což není formát vhodný pro zpracování GEODAT. To znamená že jeho práce je pro elektronické využití a další zpracování téměř bezcenná.

Naštěstí se ukázalo že moravská hranice je dnes přibližně z 95% stále v mapách a to v podobě tzv. UTZ. (ÚZEMNĚ TECHNICKÝCH JEDNOTEK). Tento fakt otvírá cestu k mnohem rychlejší rekonstrukci.

Pokud by se někdo chtěl vrhnout do přesné rekonstrukce západní hranice Moravy přikládám přesný návod, původně psaný pro Juru Vaňáčka. Vyzval jsem jej totiž ať jako kritik přiloží ruku k dílu, protože tato práce je extrémně zdlouhavá. Ten teď na to ale nemá čas.

Zájemcům doporučuji začít od jihu. Začal jsem dnes od severu a mám přibližně 10km. Zahrňte prosím i ty nejmenší niance.

Konzultace, dotazy a podpora zde v tomto tématu nebo na nasamorava@gmail.com. Pokud mi vubec někdo pošle nějaké useky tak je zveřejním abychom svoji činnost nedublovali.


Zpřesněná hranice posléze bude využita pro nové spočítání rozlohy Moravy (posléze bude využito v propagačních materiálech aby byly nenapadnutelné co se týče faktických chyb), možnou budoucí android aplikaci "Su na Moravě?" a zpřesnění údajů o procentuálním podílu území Moravy na území některých krajů.


Návod zde:

8
Projekty / Re:Obrana hranic Moravy
« kdy: Říjen 25, 2014, 11:57:21 odpoledne »
Tak konec dobrý, všechno dobré.

Text byl na Kralickém Sněžníku změněn. Vyžádalo si to ale poměrně odbornou argumentaci.


Jak to probíhalo si můžete přečíst na těchto odkazech. Nakonec zabralo až když jsem o tom napsal na Našu Moravu na facebooku a vyzval fanoušky k pár emailům paní co přestala komunikovat. Každopádně byla ale i tak ochotná a doufám že na slíbenou aktualizaci kterou jsem ji připomínal opravdu jen zapoměla :)

http://www.dohaje.cz/stezky/326/3929
https://www.facebook.com/Nasa.Morava/posts/10152742246841460?comment_id=10152742261451460&offset=0&total_comments=39
Projekty / Rukověť promoravské argumentace v diskuzích na internetu (PDF)
« kdy: Říjen 25, 2014, 11:28:19 odpoledne »
Zdravím všechny.

Dovolil jsem si vytvořit argumentační příručku pro použití do diskuzí o moravských tématech. Diskutující křiklouni nevědomky pořád posílají ty samé argumenty v domnění že jsou originální. Na odpovědi se málo kdy zmůžeme a nebo málo kdy rychle. Kultivovanou a vyargumentovanou odpověď tito lidé obvykle nečekají. Ztrácime však ale čtenáře těchto diskuzí kteří tak uvidí jen názor jedné strany.

Pokud tedy sháníte "instantní odpověď" abyste hajili Moravu a chcete ji jen rychle zkopírovat aby vůbec nějaké promoravské stanovisko bylo v diskuzích vidět můžete využit moji rukověť. Před použitím si prosím přečtěte úvod. Najdete tam pár tipů.

10
Zábava & jiné / Re:Kavárna pro volný pokec
« kdy: Říjen 25, 2014, 09:48:08 odpoledne »
Věděli jste že...

Z každého místa na území Moravy a Slezska je to do Brna blíže než do Prahy?

Takže něco pro ty co se bojí Brnocentralismu. Je to zajimavý fakt. I když právě tato obavy části Moravanů je přesně to proč bych raději jako hlavní město viděl Olomouc.
11
Projekty / Re:Propagace
« kdy: Říjen 25, 2014, 03:28:29 odpoledne »
Nový leták, inspirován článkem: "Víc než polovina Čechů musí dýchat špatný vzduch" Odkaz ke stažení v tisknutelném formátu PDF: ZDE nebo pod příloha s koncovkou PDF pod velkým obrázkem.

Ve vývoji je i nová verze letáku "Sasko vs. Morava". Ojin mi už zpracoval krásné podklady osoučasném obyvatelstvu Moravy. A doufám že brzy svuj rozbor zveřejní. Taky tam bude upravena a "porovnána" grafika.

Zatím tedy můžete šířit toto. Mimochodem od zabránění stahování pro neregistrované uživatele jsem již ustoupil tak si můžete leták stáhnout a šířit všichni i bez registrace na tomto foru.
13
Projekty / Propagace
« kdy: Červenec 07, 2014, 11:11:31 odpoledne »
Stránky www.nasamorava.eu byly již dříve optimalizovány pro tiskový výstup, ale nejspíš je takto nikdo nepoužil. Spíchnul jsem ale jeden univerzálně použitelný leták v duchu současného mistrovství ve fotbale.

Toto je již druhá aktualizovaná verze. Byl upřesněn počet obyvatel Moravy na základě vlastního výzkumu (Státní instituce údaje čehokoliv za Moravu nezveřejňují, pouze za jednotlivé kraje). Zároveň byly aktualizovány údaje o obyvatelstvu Saska.

Takže, Sasko vs. Morava!

Přikládám i *.PDF verzi pro tisk. Dole pod příspěvkem ke stažení. Šiřte, lepte, rozdávejte!

PS: Vytištěné a v PDF to samozřejmě vypadá mnohem lépe než zde ukázaná konverze do *.PNG.

14
Světové dění / Re:Skotsko - referendum 18.9.2014!
« kdy: Červenec 06, 2014, 09:26:13 odpoledne »
Svodka: Dění před skotským referendem o samostatnosti (18.9.2014) očima českých medií.

Úsek: březen - červenec 2014

Zdroje: twitter.com a news.google.com

Nezávislé Skotsko chce kopírovat Norsko. Šanci vidí v ropě - Echo24.cz
http://echo24.cz/a/wSYyn/nezavisle-skotsko-chce-kopirovat-norsko-sanci-vidi-v-rope

Brit vsadil obrovský balík, že Skotsko se od Anglie neodtrhne! - tn.cz
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/brit-vsadil-obrovsky-balik-ze-skotsko-se-od-anglie-neodtrhne.html

Podpora nezávislosti ve Skotsku roste, ovlivňují ji agresivní kampaně z Anglie - Reflex.cz Reflex.cz
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/55715/podpora-nezavislosti-ve-skotsku-roste-ovlivnuji-ji-agresivni-kampane-z-anglie.html

Ruští velvyslanci: Dále anektujeme Katalánsko, Benátky, Skotsko a Aljašku
http://blisty.cz/art/72782.html#

Pokud Skotsko získá nezávislost, začne jezdit vpravo
http://pda.blisty.cz/art/72744.html

Miliardář G. Soros říká, že samostatná skotská měna by byla potenciálním nebezpečím, hrozícím atakem na ni.
https://mobile.twitter.com/FXstreetcz/status/443742444749074432

Mezitím na skotských výšinách: "Vote NO to Scottish independence and protect the union"

https://mobile.twitter.com/pivni_ekonomie/status/443725022369050624

"Anglie zavede vuci Skotsku pasovou kontrolu, pokud Skotsko schvali nezavislost" http://t.co/KW0cbeOS8R

Na vládních ruských webech: Katalánsko, Skotsko, Flandry, Benátsko... aneb jak rozděluje prohnilý západ. Těším se na https://mobile.twitter.com/MichaelRomancov/status/446173617270046720


#Krym #Baskicko #Katalansko #Skotsko #Benatsko Mapa Europy sa meni. 50r stabilne hranice boli umelo udrziavane. Zmeny su prirodzene. #CT24 https://mobile.twitter.com/DariusHaraksin/status/447122157001510912

Benátky, Katalánsko, Skotsko, celá Belgie, ...Svoboda a samostatnost je velmi důležitá, ale aby to úplně nezvrhlo. http://t.co/HvjUemRf7T https://mobile.twitter.com/AbstractLifeLK/status/447143543644389376

Krym, Benátky, Katalánsko... (Skotsko, Vlámsko a další) Národní státy se začínají dělit. http://t.co/Y348iwfpqt https://mobile.twitter.com/lokutus/status/449619651954495488

Tohle stojí za všimnutí... Bývalý generální tajemník NATO: Skotská nezávislost by podpořila "síly zla" http://t.co/rJqxoDuwaO https://mobile.twitter.com/ondrejkout/status/453856846261280768

Zatímco referendum o odtržení Krymu probíhalo pod dohledem ruské zbraně, pokusy o odtržení Skotska či sev. Irska vždy zatrhla zbraň britská. https://mobile.twitter.com/lokutus/status/454646362836332544

Zahraniční diplomaté v Edinburku:
Skotsko velmi pravděpodobně bude hlasovat pro nezávislost http://www.blisty.cz/art/72853.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter#sthash.yqJjAAD4.dpuf

Nezávislé Skotsko podporuje stále víc lidí, ukazuje průzkum http://news24h.allnews24h.com/128p

"Deset londýnských čtvrtí má úhrnnou hodnotu realit odpovídající hodnotě Skotska, Walesu a Severního Irska dohromady." - Drsnééé https://mobile.twitter.com/michal_libic/status/462616149340192768

Odmítněte samostatnost a daně jsou vaše, láká Skoty Londýn http://news24h.allnews24h.com/5kOd

Studie University of Glasgow zpochybňuje tvrzení nacionalistů o mimořádně bohatém Skotsku http://news24h.allnews24h.com/5LZo

Skotové žijící v Anglii nemůžou hlasovat o nezávislosti Skotska. Neznám důvody, ale je to podivný. https://mobile.twitter.com/kondrej/status/477190640896606208

Ve Spojeném království je naplánováno na den 18. září referendum, které má rozhodnout o případném odchodu Skotska z království. Vznikly tak zároveň dvě kampaně, jedna za nezávislost a druhá za zachování současné situace s názvem „Lépe spolu“. https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10152087857522587

Skotsko letos v září hlasuje o nezávislosti | 067
https://067.cz/archiv/15/skotsko-letos-v-zari-hlasuje-o-nezavislosti.html

Na výsledek skotského referenda o samostatnosti si můžete i vsadit u Synotipu. Bohužel podle bookmakerů je varianta "Skotsko samostatně" asi 3,5x méně pravděpodobná než jeho setrvání ve Velké Británii: https://sport.synottip.cz/Odds.aspx?i=20011613&v=0

===

Fandím Skotům. Od začátků obou kampaní k referendu vidíme obrovský nátlak. Vyzvání k telefonování anglických rodin do Skotska, vyhrožování světových představitelů že Skotsko neuznají, ale i pokus uchlácholení Skotska "cukrem" v podobě fiskální autonomie. I pokud Skotsko prohraje, doufejme že Londýn dodrží minimálně tento slib. Nadále ovšem můžeme sledovat že Londýnu teče do bot protože by vyděračské taktiky, ale i nabídku velkých ústupků jinak nepoužil. Skotsko může být v současné světové situaci prvním kamínkem. Za chvíli poté následuje Katalánsko a lze předpokládat že pro výsledek v Katalánsku bude případný skotský úspěch klíčový.

15
Sport / Re:Fandím svému klubu
« kdy: Červen 19, 2014, 08:02:33 odpoledne »

Stran: [1] 2 3