Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - pavucinecNM

Stran: [1] 2
1
Moravská národnost a identita / Karel Kryl - Jsem Moravan
« kdy: Září 08, 2016, 05:30:18 odpoledne »
Často se vyrojí diskuze jak to vlastně bylo s Krylem a jeho blízkosti k moravské identitě. Po četbě knihy jeho textů z počátku 90. let "Země Lhostejnost" jsem si jist že zcela jistě sítil silné vazby na Moravu. Před užíváním Kryla jako jednoho z příkladů moravské národnosti jsem ale vždy varoval. Jeho často citovaná slova že kvůli moravské národnosti ještě nemusí být zločincem postrádala primární zdroj. Našel jsem ho a přepsal do textové podoby. Nic jiného než scan z "Moravské demoracie" z března 1995 dnes nemáme a ten scan nikdo nevygooglí. Google samozřejmě neumí indexovat text na obrázcích a navíc text článku je i tak špatně čitelný.

Moravská demokracie - Březen 1995

Citace
Vzpomínka na Karla Kryla - Čechoslovák a Moravan

3.března 1996 uplynuly již neuvěřitelné dva roky od doby, kdy v pasovské nemocnici zemřel na selhání srdce ve věku necelých 50 let básník,zpěvák, kytarista, skladatel a textař Karel Kryl, vlastenec vpravdě československý ale i moravský, rodák z Kroměříže. Později bydlel s rodiči a sourozenci v Novém Jíčíně. O první rozhlasové nahrávky jeho písniček se v šedesátých letech postarala Ostrava. Nemá smysl si na stránkách novin bez hudby připomínat texty jeho stále živých a mladými lidmi hraných písní jako např. Bratříčku zavírej vrátka, Jeřabiny, Pieta, Veličenstvo kat, Bratři, Anděl, Pasážová revolta, Rakovina, Jedna židle přebývá, Strejček Strach a teta Obava aj. A nemá už vůbec smysl si připomínat že prezident Václav Havel nedokázal tehdy Karlu Krylovi jít v Praze-Břevnově na pohřeb, protože mu nedávno pokrytecky udělil posmrtnou medaili k 28. říjnu… Čtenářům Moravské demokracie chceme spíše připomenout dnes již málo známe dva názory Karla Kryla, které vyslovil při svém pobytu na rodné Moravě - v Kroměříži v červenci 1991 a v Brně v srpnu 1992.

"Pokud se tady v této zemi něco nestane s mozkem a duší lidí - a teď se vracíme velice přesně do Kroměříže - že se nestane nic, ani když opraví arcibiskupský zámek a sochy"
"Když chci svou národnost, svou moravskou národnost, ještě nemusím být zločincem. Chci být jen Moravanem! To jsem řekl již před dvěma lety, dřív než někoho napadlo že se budeme dělit"

Tolik tedy Karel Kryl. Važme si i v dalších letech odkazu tohoto vzácně statečného člověka a moudrého umělce, buřiče ke slušnosti v politice a ve stazích mezi lidmi a národy.

P.H.Svoboda

Text byl nalezen na:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk%C3%A1_n%C3%A1rodnost

Odkaz zdroje vede na obrázek: http://archive.is/20120529130647/img193.imageshack.us/img193/8254/karelkryl.jpg

Pro jeho unikátnost obrázek vkládám i do přílohy tohoto vlákna.

Co se validity zdroje týka jsem stále na pochybách. Jde o medium čistě moravské. Pravda, česká media by takovou zprávu těžko přinesla. Zejména kvuli kladbě nad moravským tématem i samotným Krylem v závěru jeho života pro jeho kontrovernzní názory. Přesto doporučuji být maximálně obezřetný v užívání tohoto argumentu protože skutečně jiný zdroj této informace neexistuje. Nejlepší by bylo kontaktovat autora a ověřit fakta jeho osobní výpovědí, či výpovědí někoho kdo byl těmto slovům přítomen. Neznáte někdo autora? Napište!

2
Světové dění / Telegraficky ze Slezska
« kdy: Říjen 20, 2015, 09:40:28 odpoledne »
V našem bratrském Slezsku se za pár dní stalo několik zajimavých věcí. Přinášíme v telegrafickém přehledu.

Polské volební právo zaručuje německé menšině ve Slezsku mít své zástupce v Sejmu bez ohledu na volební výsledek. Toto právo pro sebe žádali i Slezané v roce 1997, avšak u konečné instance Soudu pro Lidská práva ve Štrasburku neuspěli. Před nadcházejícími volbami do Sejmu vznikla iniciativa "Sjednoceni pro Slezsko" kde se na společnou kandidátku byli pozváni i zástupci "Hnutí za slezskou autonomii". Polští politici prohlašují že Slezané za "Hnutí" by v takovém případě měli deklarovat německou národnost. Další apelují rovnou na změnu právní úpravy aby takovéto "zneužití" vyjímky v polském volebním systému nebylo možné.

http://niezalezna.pl/70715-sejm-czlonkowie-ras-na-listach-mniejszosci-niemieckiej

Kandidát do polského senátu Bartłomiej Morawski (PIS) se slovy "Tady je Polsko! Oktobrfest jste měli včera!" agresivně přerušil pěvecký výstup v němčině dvou 16letých zpěváků v obci Krapkowice. Německé měnšinové organizace na Opolsku se proti výstupu ohradily s tím že Polsko bylo dříve tolerantní zemí a že polská ústava naopak zaručuje právo udržovat menšinám jejich kulturní život. Pěvěcký výstup již pro otřes zpěváků nebyl dokončen.

http://wyborcza.pl/1,75478,19045814,kandydat-pis-przerwal-wystep-zespolu-mniejszosci-niemieckiej.html

Po několika letech bude obnoven železniční provoz mezi oběma částmi Slezska podél česko-polské hranice. Dojde konkrétně k obnovení provozu na trase Bohumín - Chałupki, přičemž některé vlaky mají být vedeny až z Katowic. Dojde také k odnovení provozu mezi oběma částmi Těšína a to po sedmileté odstávce. Napojení od 13.12.2015 iniciovaly polské samosprávy které si slibují větší propojení Slezska s Evropou.

https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/novinove-clanky/34400-ceske-a-slezske-drahy-zbouraly-hranici.html3
Projekty / Personalistika: Lidé kteří chybí moravskému hnutí
« kdy: Říjen 29, 2014, 09:05:47 odpoledne »
Kdysi jsem se zamýšlel nad tím jak se posunout dál...

A došlo mi že zkrátka nemáme některé kádry. K tomuto závěru mě přivedl pohled na činnost spolku a nyní strany "Žít Brno".

Zformovali velice kompaktní skupinu snad jedněch z nejlepších lidí a dobrovolníků které lze nyní v Brně nalézt.

Jeden příklad za všechny od jejich "marketéra":

http://www.markething.cz/jak-bohemsti-recesiste-v-brne-k-mandatum-prisli

Došel jsem tedy k tomuto "head-huntig" listu. Tož co nevíte o někom? Má někdo cesty jak poptávku po těchto dobrovolnících zainzerovat například na nástěnkách VŠ (nejspíše Brno, Olomouc, Ostrava)?

Citace
Hledáme:
Programátor - vytváření databází a automatické zpracování údajů z volně dostupných dat na serverech veřejné správy. X programátor jednoduchých aplikací pro Android.

Ekonom - se zaměřením na výběr daní a problematiku rozpočtového určení daní.

Specialista na evropské fondy - znalosti o regionálních operačních programech

Pravník - problematika lidských práv, ustavní právo, orientace v legislativním procesu.

Překladatel - Němčina, zpracování materiálů o fungování přerozdělení daní v Německu, pravomoce spolkových zemi. Výhodou ekonomické nebo právní znalosti.

Grafik - vektorová propagační grafika

Web designer - budoucí projekt "neříkejte naší zemi Čechy", možná inspirace www.picoloneexistuje.cz

Copywriter


4
Projekty / Počet obyvatel Moravy 1.1.2014 -zjištěno!
« kdy: Říjen 26, 2014, 02:26:40 odpoledne »
ČSÚ samozřejmě nikdy nevydává údaje za země, ale pouze za kraje a jiné dnes platné jednotky.

Protože jsem byl u grafiky "Sasko vs. Morava" kritizován za možné nepřesnosti co se týče počtu obyvatel Moravy, požádal jsem Ojina jestli by mohl tento údaj za samotnou Moravu (bez enkláv a Slezska) zpracovat. Velmi mu děkuji za výsledek a chtěl bych se s Vámi o tento jeho výzkum podělit.

Mám totiž dojem že příliš často někteří Moravané šermují v diskuzích historii, aniž bychom díky ignorování existence Moravy vůbec věděli kolik má naše země obyvatel.

Morava tedy má k 1.1.2014: cca 3125407 obyv.

Metodika popsána autorem zde:
 
Citace
Stav je k 1. 1. 2014, u obcí na hranicích jsem použil poměrné rozdělení
podle dat o částech obcí z roku 2001, u těch částí obcí, které nejsou
samostatnou jednotkou a půlí je hranica, jsem udělal kvalifikovaný odhad
části přináležící do dané země. Takže z toho plyne, že Morava má zhruba
3125407 obyvatel.

Soubor s výpočtem a podklady ke stažení zde: http://m.uloz.to/xSDXLbjJ/struktura-uzemi-cr-2014-xlsx

Ještě jednou velké díky OJINOVI!

5
Projekty / Rekonstrukce západní hranice Moravy (NÁVOD)
« kdy: Říjen 26, 2014, 11:48:27 dopoledne »
Zdravím všechny.

Možná jste si všimli že existuje jediný záznam západomoravské hranice v vektorovém formátu. Jsou jím hranice udělané Ojinem pro potřeby mapky k vyvěšování moravských vlajek.

Tento soubor velmi často využívám v různých mapových grafikách na Naší Moravě. Jediný kdo nás kritizuje za nepřesnost hranice je Jura Vaňáček.

Přiznávám není přesná. Jura má opravdu skvělé podklady. Bohužel tyto podklady jsou v *.JPG což není formát vhodný pro zpracování GEODAT. To znamená že jeho práce je pro elektronické využití a další zpracování téměř bezcenná.

Naštěstí se ukázalo že moravská hranice je dnes přibližně z 95% stále v mapách a to v podobě tzv. UTZ. (ÚZEMNĚ TECHNICKÝCH JEDNOTEK). Tento fakt otvírá cestu k mnohem rychlejší rekonstrukci.

Pokud by se někdo chtěl vrhnout do přesné rekonstrukce západní hranice Moravy přikládám přesný návod, původně psaný pro Juru Vaňáčka. Vyzval jsem jej totiž ať jako kritik přiloží ruku k dílu, protože tato práce je extrémně zdlouhavá. Ten teď na to ale nemá čas.

Zájemcům doporučuji začít od jihu. Začal jsem dnes od severu a mám přibližně 10km. Zahrňte prosím i ty nejmenší niance.

Konzultace, dotazy a podpora zde v tomto tématu nebo na nasamorava@gmail.com. Pokud mi vubec někdo pošle nějaké useky tak je zveřejním abychom svoji činnost nedublovali.


Zpřesněná hranice posléze bude využita pro nové spočítání rozlohy Moravy (posléze bude využito v propagačních materiálech aby byly nenapadnutelné co se týče faktických chyb), možnou budoucí android aplikaci "Su na Moravě?" a zpřesnění údajů o procentuálním podílu území Moravy na území některých krajů.


Návod zde:

6
Projekty / Rukověť promoravské argumentace v diskuzích na internetu (PDF)
« kdy: Říjen 25, 2014, 11:28:19 odpoledne »
Zdravím všechny.

Dovolil jsem si vytvořit argumentační příručku pro použití do diskuzí o moravských tématech. Diskutující křiklouni nevědomky pořád posílají ty samé argumenty v domnění že jsou originální. Na odpovědi se málo kdy zmůžeme a nebo málo kdy rychle. Kultivovanou a vyargumentovanou odpověď tito lidé obvykle nečekají. Ztrácime však ale čtenáře těchto diskuzí kteří tak uvidí jen názor jedné strany.

Pokud tedy sháníte "instantní odpověď" abyste hajili Moravu a chcete ji jen rychle zkopírovat aby vůbec nějaké promoravské stanovisko bylo v diskuzích vidět můžete využit moji rukověť. Před použitím si prosím přečtěte úvod. Najdete tam pár tipů.

7
Projekty / Propagace
« kdy: Červenec 07, 2014, 11:11:31 odpoledne »
Stránky www.nasamorava.eu byly již dříve optimalizovány pro tiskový výstup, ale nejspíš je takto nikdo nepoužil. Spíchnul jsem ale jeden univerzálně použitelný leták v duchu současného mistrovství ve fotbale.

Toto je již druhá aktualizovaná verze. Byl upřesněn počet obyvatel Moravy na základě vlastního výzkumu (Státní instituce údaje čehokoliv za Moravu nezveřejňují, pouze za jednotlivé kraje). Zároveň byly aktualizovány údaje o obyvatelstvu Saska.

Takže, Sasko vs. Morava!

Přikládám i *.PDF verzi pro tisk. Dole pod příspěvkem ke stažení. Šiřte, lepte, rozdávejte!

PS: Vytištěné a v PDF to samozřejmě vypadá mnohem lépe než zde ukázaná konverze do *.PNG.

8
Jiné organizace a hnutí / Moravská platforma v Praze
« kdy: Červen 19, 2014, 07:37:34 odpoledne »
Hledáme zemsky i národně smýšlející Moravany v Praze kteří by se chtěli pravidelně setkávat a vyvíjet moravskou činnost.

Zatím se můžete připojit do skupiny na FB - moravská platforma v Praze
Pokud máte zájem, kontaktujte Jožu na jeho FB

Vlákno zatím zamykám a v budoucnu bude sloužit jako provizorní informační stránka než se vytvoří web.

9
Světové dění / Skotsko - referendum 18.9.2014!
« kdy: Červen 19, 2014, 07:29:34 odpoledne »


Dění kolem referenda o nezávislosti Skotska se začíná velmi zajímavě vyvíjet.

V posledních měsících se britský premier David Cameron a další britské špičky doslova chytají každého stébla a neštítí se použít žádnou taktiku.

Již v březnu premiér vyzval anglické rodiny aby telefonovaly do Skotska a horovali u svých příbuzných proti odtržení.

Následně si vyžádal podporu Baracka Obamy který se vyslovil proti odtržení Skotska a apeloval v tomto smyslu na jeho obyvatele.

J. K. Rowling (Autorka Harry Pottera) darovala 1 milion liber na kampaň proti skotským separatistům a nazvala je Smrtijedy. Smrtijedi jsou v jejích knihách společenství temných mágů kteří bojují za čistou krev a zabijí a mučí ostatní kouzelníky. Autorka se v jejich vytvoření inspirovala bojůvkami fašistických režimů. Tj. v podstatě přeneseně označuje příznivce skotské nezávislosti za nepřátele všeho lidství.

Poslední podporu proti Skotům David Cameron získal u čínského premiera:

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/scottish-independence/10907494/Scottish-independence-Chinas-premier-says-he-wants-a-united-United-Kingdom.html

Tento článek jsem již neposílal na Našu Moravu aby odběratelé nebyli skotským tématem přejedeni. A nadále o různých drobnostech budu informovat zde.

Musím upozornit na i jinak výborný twitter účet zpravodaje ČRo ve Spojeném Království Jiřího Hoška, který asi jako jediný náš novinář na něm alespoň sporadicky upozornuje na dění okolo Skotska krátkými příspevky v češtině: https://twitter.com/hosekj

Za sebe můžu říct že jestli jsem Skotům dříve lehce fandil tak po těchto zprávách o nevybíravém nátlaku jejich špiček si už pro Skotsko nedovedu představit jinou cestu než nezávislost! - Ostatně obvykle když by cizí stát takto zasahoval do záležitostí jiného státu a názorů jeho obyvatelstva tak by to bylo označeno za nepřijatelné zasahování do vnitřních věci. To ale jen v případě pokud by někdo Skotům vyjadřoval podporu!
10
Zábava & jiné / IT poradna - Návody k šifrované a anonymní komunikaci
« kdy: Květen 18, 2014, 07:27:16 odpoledne »
Šifrovaní GPG patří mezi nejstarší způsoby šifrovaní informace dostupných "civilistům". Jedná se defakto o standard šifrování informací.

Citace
+ univerzálnost
+ malé nároky na přenos
+ offline předání zpráv (Obě strany nemusí být on-line, narozdíl od OTR a TorChat)
--------------
- Větší nároky na znalosti uživatele
- množství implementací které nemusí být kompatibilní.
- problematické užití na mobilních zařízeních

Tento návod byl napsán primárně pro lidi s kterými jsem chtěl komunikovat šifrovaně. Pokud jimi nejste i tak si z návodu můžete přebrat jak šifrovat sami.

Takže tedy odkaz:

Jak na šifrování emailů pomocí GPG?

11
Projekty / Obrana hranic Moravy
« kdy: Květen 17, 2014, 02:12:04 odpoledne »
Taky vás nadzvedne když do Čech strkají z Moravy místa které do Čech nikdy nepatřily?

Já se takto posledně nadzvedl při výletu na Kralický Sněžník.

Projekt dohaje.cz tam poskytuje svého mobilního průvodce pomocí QR code v kterém klamavě píší že je zajímavé že řeka Morava historicky pramení v Čechách.

Můžou za to kraje kterými smazali zemskou hranici. Jenže o necelý kilometr dál na západ pod Sněžníkem je hezký trojmezný kámen (III/70) který vymezuje právě Čechy, Moravu a Polsko (Kladsko). A o kterém se to všeobecně ví.

Tak jsem se neudržel a napsal jim na: http://www.dohaje.cz/stezky/326/3929

Citace
Radek Král u zastavení Pramen řeky Moravy

Máte tam chybu! MORAVA nepramení a nikdy nepramenila v Čechách. Nyní pramení v Pardubickém kraji. Což nejsou automaticky Čechy. Morava tvoří přibližně 15% území Pardubického kraje. Právě proto je ve znaku Pardubického kraje moravská orlice. Morava je na Kralickém Sněžníku vyznačena hraničním kamenem III/70.(1) Jeho umístění odpovídá hranicím Moravy podle Císařských otisků katastru.(2) i 2. vojenskému mapování Rakouska. Skutečná hranice (nikoliv současná krajská) tedy vede cca 500 metrů západně od pramene a koryta Moravy

Tak si to spravte! Nejl=pe i na té adrese co vyskočí po načtení QR code přímo na Sněžníku: http://m.taggmanager.cz/3929

(1) http://zdeneksmida.bloger.cz/ZAJIMAVOSTI-ROZHLEDY-NAVRATY/Masiv-Kralickeho-Snezniku-drsne-hranicni-hrebenovky-s-pohadkovymi-vyhledy
(2) http://archivnimapy.cuzk.cz/com/3311-1/3311-1-001_index.html (otisk č.1)
(3) http://mapy.cz/#!x=16.847631&y=50.205831&z=13&l=5&t=s&d=user_16.849424%2C50.205821%2CDoln%C3%AD%20Morava%2C%20okres%20%C3%9Ast%C3%AD%20nad%20Orlic%C3%AD~Pramen%20Moravy_1

http://www.nasamorava.eu

Paradoxní je že tady to mají korektně: http://www.dohaje.cz/stezky/91/1120 Jenže pod Snežníkem se načítá ta problematická verze.

Napíšu jim ještě na email. Pokud to neopraví udělám vlastní informační stránku v jejich stylu a přelepím jejich odkazovací QR code svým QR code na svoji stránku s pravdivou informací. Jejich značení není zákonem nijak chráněno...

Chodíte někdo pravidelně na Sněžník? Bude mi trvat přinejmenším pár měsíců než se tam dostanu abych vylepil pravdivou verzi pokud to neopraví... S někým místním by to šlo rychleji.

12
Moravská národnost a identita / Jak jsem se stal Moravanem
« kdy: Květen 17, 2014, 11:17:25 dopoledne »
Už roky jsem přemýšlel sepsat svůj moravský příběh. Je to příběh často úplných náhod a štastných darů. Velkých důsledků malých věcí a taky trochu o tom že to v každém obyvateli Moravy "tam někde prostě je".

Budu rád když se ozvete co Vás přivedlo k Moravě. Mě můj příběh dovedl k poznání že nikdy nevíte jestlí tím že řeknete někomu o Moravě, naší identitě historii a touze po samosprávě.... Nezažehnete v někom takový plamen že to bude on kdo se nakonec o obnovu moravské země zasadí a dovede ji na mapy.

A jak jsem to měl já?

Citace
Jak jsem se stal Moravanem

V dětství jsem pár týdnů v létě vždy trávil v jedné pohraniční dědině. A tak jsem samosebou věděl že řeka za domem dělí Čechy a Moravu. Otec mi vysvětlil že ty patníky u cesty ukazují zemskou hranici. Každá cesta na nákup tak pro mě měla nádech výletu na druhou stranu a moravská hranice pro mě byla každodenní skutečností. Dítě neřeší jestli stále platí nebo ne. Most, řeka a kámen byly důkazem samy o sobě, a když to tvrdí dospělí… (1995)

Pořád jsem ještě neuměl číst. Jinou část prázdnin jsem býval u babičky na Vyškovsku. Jeli jsme s babičkou za tetou vedle do dědiny. Na okně autobusu byl nějaký leták. "Co je to za ptáka?" "To je moravská orlice." Bylo asi pár týdnů do voleb ke kterým lákal i tento prospekt. Tehdy jsem ještě nevěděl že moravské strany zcela propadnou. Z nějakého důvodu jsem prý od malička vydržel u poviných předvolebních bloků a slovo Morava jsem znal i odtud.(1996)

Naučil jsem se číst dřív než ostatní. Respektive, jsem se asi po třech měsicích školy dovyptal na všechny písmenka co jsem ještě neuměl. Pohádky mě brzo přestaly bavit. Přečetl jsem asi dvoje. Místo toho mě nadchly lidové pověsti různých měst. Nejvíc jsem si oblíbil knížku "Brněnské kolo a drak" v které byly i nějaké básničky v nářečí a já se je jal opisovat do sešitku v domnění že je tím zachráním. Potom jsem objevil encyklopedie, dějiny a zeměpis. Otec mi po večerech nevyprávěl pohádky. Ale řešili jsme lecos od tehdejších nepokojů v Albánii, až po historii Velké Moravy. Ta byla jeho i mým oblíbeným tématem. Začal jsem chodit do knihovny. Jednou a posléze opakované jsem si půjčil "Československo 1946-1992". Tak kniha mi dala solidní základ části všeobecného rozhledu z kterého čerpám dodnes. Malý, několikařádkový odstavec na konci knihy zmiňující že i Morava měla obdobné nároky jako Slovensko mě přivedl v úžas, který si pamatuju dodnes. A přivedl mě na myšlenku že Morava je pro mě něco naprosto samozřejmého, je můj domov ale proč mě nikdy nenapadlo toto? Proč bychom nemohli?
Snažil jsem se zjistit víc ale nešlo to. Tak jsem si aspoň v muzeu na školním výletě koupil solidní brožuru Velká Morava na kterou si vzpomínám padlo celé kapesné na výlet. Tehdy jsem nevěděl že autoři těchto knih se jsou Pernes a Galuška.(1997)

Moravy bylo v mém životě tak nějak plno. Sledovali jsme "Jihomoravský večerník" (srovnej dnes: "Události v regionech") v kterém se někdy tehdy objevila i kratičká zpráva o sloučení jakýchsi moravských stran. Morava byla skloňována snad ve všech pádech. Hlavně kvůli povodním v předešlém roce. Zpravodaj městečka kam jsem jezdíval v létě přinesl bohatý článek o výročí zemské hranice. Konaly se několikery volby. Modrožlutých pouličních vývěsek s číslem a heslem přibližně "Volba pro Moravu a Slezsko" jsem v jednu chvíli viděl docela dost. A ve srovnání s tím co jsem četl rok předtím mi to přišlo úplně normální. Někdy tehdy při návratu z dovolené matka zmínila jako zajímavost že její kolegyně si píše moravskou národnost do dokumentů. Nevím jak se k tomu tématu dospělí dostali. Zapamatoval jsem si že je možné být Moravák, i když to zdaleka asi nedělá každý. (1998)

Ve výtvarné výchově jsme dostali volné téma. Nějaké ponětí o heraldice jsem neměl a tak jsem namaloval svůj moravský znak. Skládal se ze slovanské trikolóry a v každém pruhu byl symbol. Víno, orlice, Věstonická venuše. Svůj sešit vlastivědy jsem tehdy na uvodní straně vyzdobil slovy že v České republice žijí Češi, Moravané, Slezané a Orlované. Kde jsem vzal ty Orlovany nevím. Asi z nějaké publikace o starých slovanských kmenech a trochu se mi to pomíchalo :) Asi mě k tomu celkově inspirovala preambule ústavy?(1999)

V jednom z mnoha remízků jsme s kamarády založili stát "Bizoní země". Z A4 kartonů jsem udělal pohraniční cedule s dost neuměle malovanými moravskými orlicemi. Konaly se první krajské volby. Pamatuju si nějakého politologa který nad mapou krajů komentoval čerstvé výsledky s tím že KDU-ČSL na Moravě viditelně nahradila moravské strany. To bylo na dlouho naposled co jsem o nich slyšel. V létě mi rodiče koupili Školní atlas České republiky (Kartografie Praha). Byla v něm i mapka národnostního složení která mi převratila pohled na věc. Od té doby jsem zjistil že být Moravanem je normální a že každý třetí člověk kterého potkávám na ulici je určitě Moravan. Povzbudilo mě to a mapka s rozmístěním obyvatel moravské národnosti po republice se tak pro mě na dlouho dobu stala jediným zdrojem který alespoň v hrubých konturách okresů určoval moravskou hranici. Dostal jsem zároveň knihu "Evropské dějiny v datech" kde jsem zjistil že Morava měla svůj sněm a často tvořila evropské dějiny nezávisle na Čechách. Opět ji napsal Pernes.(2000)

Nijak zvlášť jsem se nevymezoval. Měl jsem problémů dost sám se sebou, svým dospíváním, výběrem školy a vůbec. Když by se mě někdo nezávisle na sobě zeptal Jestli jsem Čech a o měsíc později jestli jsem Moravan tak bych pravděpodobně odpověděl na obě otázky "ANO". Na některých úrovních jsem si ale moravanství pořád uvědomoval. Na začátku 6. třídy mě prozíravě napadlo počítat všechny zmíňky o Moravě v dějepise až do 9. třídy. Byly tři:


- Velká Morava (interpretováno jako počátky české státnosti)
- Obnovené zemské zřízení na Moravě 1628
- Protektorát Čechy & Morava


Dobře si též pamatuji že u sčítání lidu rodiče v kuchyni po krátkém rozhovoru napsali českou národnost a já si řekl že mě děcko stejně nebudou poslouchat.(2001 - 2004)

Nevím co byl ten impuls. Snažil jsem se čas od času najít něco o dějinách Moravy protože jsem na toto téma  chtěl vědět více. Nešlo to. Nikde nic nebylo. Někde jsem sehnal jen kratičkou brožurku o dějinách moravského markrabství. Přešel jsem na střední a někdy v té době ve mě zvítězil pocit. Že jsem "posledním Moravanem". Snažil jsem se najít Moravany a diskuze na internetu který pro mě byl horkou novinkou. Neuspěl jsem. Na internetu o Moravanech pusto prázdno. Nic povzbudivého pro puberťáka který chce někam patřit. Ale řekl jsem si "...ale kdo jím bude po mě když jím přestanů být já?".(2005)


Na jednom letním festáku jsem zjistil že naši sousedé. Slováci, Poláci ale i Rakušáci už říkají že v "Čechách je krásně, zvlášť tady v Olomouci." Tehdy se >>poslední Moravan<< ve mě nasral. Našel jsem výtečný blog moravak.bloguje.cz a od něj se odrazil dál, a nevěřil vlastním očím. Už když jsem nemohl najít nic o Moravě, tak jsem si říkal jestli nejsme nějak upozaďováni. Vždyť já tehdy ani nevěděl jak vypadá moravská vlajka. Na jediném obrázku z 90. let jsem viděl markraběcí standartu a jinou vlajku jsem neznal. Zjistil jsem že skutečnost s vymazáváním Moravy je horší než jsem myslel. (samospráva, učení o historii, národnostní otázky) Po letech jsem našel účastnickou kartu z onoho festáku. Bál jsem se ji otevřít. Velmi mě pak potěšilo že i před >>nasráním<< jsem tam napsal že moje národnost je moravská. Někde to tam prostě bylo.(2006)

Celý rok jsem přemýšlel jak mohu přispět já. Protože moravských stránek bylo na internetu dost, ale nebyly provázané založil jsem moravia.ic.cz. Ten na sebe nabalil slušnou komunitu i mě dodnes neznámeho přispěvatele "Debetch" který nám dělal velmi agresivní reklamu v diskuzích na novinky.cz. Přes tento projekt jsem se spojil s lidmi s kterými jsme posléze vytvořili iniciativu a značku "Naša Morava"(2009). Hlavní cíl, zachytávat na internetu rané zájemce o moravské otázky se dodnes nezměnil. --- V občanské výchově při probírání národnostních menšin učitelka zmínila že jsme tu nejspíš všichni Češi. Přihlásil jsem se že já teda ne. "A co tedy jsi?" "Moravan." Trošku ironicky se zeptala: "A jsou tu nějací další  Moravané?" Přidali se ještě další 2. Tehdy jsem pochopil jakou má sílu stát se prvním v řadě.(2007-2008)


Dál to znáte.
Perlička na záver: Napíšeme si s taťkem moravskou národnost. Co ty? (Moje matka k sčítání lidu 2011)


13
Akce & Setkání / Moravský den - Olomouc - 31.5.2014
« kdy: Květen 06, 2014, 09:14:16 odpoledne »
Pro více informací klikněte na obrázek:

14
Projekty / Seznam osob, firem a organizací které zaměňují Čechy a ČR
« kdy: Květen 06, 2014, 09:11:27 odpoledne »
Dejte mi tip na neználka kterí říká "U nás v Čechách" a myslí si že Beskydy jsou ve východních Čechách.

Zaznamenám ho na své osobní wiki v speciálním seznamu:

"Seznam novinářů, veřejně známých osob, firem a organizací které zaměňují Čechy a ČR"

Má to smysl, například Česká národní banka se již za používání slova Čechy ve smyslu celé ČR omluvila.

15
Historie a Symbolika / Hymna
« kdy: Květen 06, 2014, 08:57:04 odpoledne »
Na moravskou hymnu není jasný názor. Kterou preferujete vy? Jsem Moravan? Bože cos ráčil? Nebo "trojského koně" Moravo, Moravo?

Stran: [1] 2